OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2021, DÍL 1: POMOC OBĚTEM TRESTNÝCH ČINŮ

Pátek, 31. Prosinec, 2021 – 12:10

Obětí trestných činů, které vloni využívaly tuto službu, bylo celkem 124, z toho 62 žen, 19 mužů a 43 nezletilých osob. Služba je poskytována i nadále.

Stali jste se obětí trestného činu? Hledáte pomoc se zvládnutím této těžké životní situace? Bezplatnou odbornou pomoc obětem poskytuje již od roku 2014 organizace LUMA MB. Služba je akreditována Ministerstvem spravedlnosti. Lze čerpat poradenství, pomoc se sepisováním listin a doprovod na Policii ČR a k soudu důvěrníkem. Přirozenou součástí služby je emocionální podpora. Oběti mohou být provázeny celým procesem trestního řízení. Mohou požádat o pomoc ještě před podáním trestního oznámení. Nebo i po jeho skončení, pokud potřebují poradit se získáním odškodného. Služba je poskytována obětem všech druhů trestných činů. Stále více klientů je z kategorie „zvláště zranitelných obětí“. Mezi ně patří například děti, senioři, oběti sexuálních útoků a různě hendikepovaní lidé. Tyto oběti potřebují vyšší míru podpory nežli ostatní. Například mají při výslechu právo na zvlášť citlivý a ohleduplný přístup. V poradně se dozvíte vše o vašich právech i povinnostech. Tým zkušených poradkyň a právnička vám je pomohou naplňovat.

Služby jsou i v době nouzového stavu poskytovány bez přerušení. Pouze dáváme přednost distanční formě, pokud je to možné. Mnoho situací je možné zvládnut prostřednictvím telefonu a e-mailu.

V letošním roce přibylo nezletilých dětí, na které jejich rodič řádně neplatí výživné. Řada dalších rodin se dostala do finanční tísně. LUMA MB poskytuje i bezplatnou materiální pomoc, například potraviny, hygienické a úklidové prostředky, roušky, dětské knihy, obuv, oblečení a školní potřeby. Materiální pomoc je poskytována díky skvělé spolupráci s Potravinovou bankou Praha a s čím dále vydatnější podporou stále rostoucího počtu dárců z řad široké veřejnosti.

O pomoc lze požádat na tel. 774 427 557. Služba je dostupná každý všední den od 8:30 do 17 hodin v Poradně LUMA v Mladé Boleslavi a vždy ve čtvrtek od 12 do 16 hodin také v pobočce v Mnichově Hradišti. Služba je poskytována lidem z okresů Mladá Boleslav, Mělník a Semily. Za klienty, kteří se do žádné z těchto poraden nemohou dostavit, poradci vyjíždí služebním vozidlem. Další informace o službě jsou na www.luma-mb.cz a na Facebookových stránkách „LUMA MB“.

Martina Brzobohatá, ředitelka LUMA MB, z. s.

 

Projekt „Pomoc obětem trestných činů 2021“ byl realizován za finanční podpory Ministerstva spravedlnosti z dotačního titulu Rozvoj služeb pro oběti trestné činnosti poskytovaných na základě zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů. Služba byla v roce 2021 finančně podporována následujícími městy a obcemi: Bakov nad Jizerou, Benátky nad Jizerou, Dolní Bousov, Kosmonosy, Kosořice, Mnichovo Hradiště a Žerčice.

 

logo justice

Sdílejte tento článek

Další články